Co musisz wiedzieć o lucernie, zanim włączysz ją do diety konia?

20 marca 2024
-
4 minuty

Lucerna jest rośliną, którą powszechnie stosuje się w żywieniu koni. To komponent wysokobiałkowy i wysokoenergetyczny mogący przybrać formę świeżą, suszu oraz granulatu. Lucerna dla konia to dobra składowa diety. Należy jednak wiedzieć, jak poprawnie wprowadzić ją do stałego żywienia. Która lucerna dla koni jest najlepsza? Jak ją stosować, aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Lucerna dla koni - jakim koniom można ją podawać?

Granulat lub sieczka z lucerny dla koni sprawdzi się w żywieniu wielu przedstawicieli tego gatunku:

  • Konie rosnące: intensywnie rosnące i rozwijające się organizmy charakteryzują się zwiększonym zapotrzebowaniem na białko, wapń oraz energię w stosunku do osobników dorosłych. Lucerna granulowana dla koni młodych jest doskonałym komponentem paszowym, ponieważ posiada wszystkie wymienione cechy.
  • Konie sportowe i intensywnie pracujące: dzięki dużej zawartości aminokwasów egzogennych, lucerna wspomaga regenerację mięśni i dostarcza odpowiednią dawkę energii, wspomagając regenerację organizmu.
  • Klacze źrebne i w laktacji: to okres, w którym zapotrzebowanie na szereg składników pokarmowych, w tym wapń, oraz na energię, jest dużo wyższe niż w pozostałych okresach życia. Granulat, sieczka lub susz z lucerny dla koni wspierają zdrowie klaczy oraz, pośrednio, ich źrebiąt. Lucerna pozytywnie wpływa na regenerację organizmu samicy w okresie okołoporodowym oraz na jakość jej mleka.
  • Konie z chorobą wrzodową i konie stare: lucerna - sieczka, świeża lub granulowana ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, dzięki czemu poprawia strawność pasz oraz ogranicza ryzyko pojawienia się wrzodów żołądka.

Lucerna dla koni – dlaczego warto ją podawać?

Lucerna dla koni nie bez powodu jest jednym z najbardziej cenionych komponentów paszowych. Produkty wytworzone z tej rośliny charakteryzują się szeregiem właściwości mających pozytywny wpływ na zdrowie oraz dobrostan wierzchowców. Sieczka z lucerny zawiera dużą zawartość dobrze strawnego włókna. Ten element diety jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Odpowiednia zawartość włókna pokarmowego w dawce, poprzez prowokowanie odruchu żucia i wspomaganie perystaltyki jelit, poprawia strawność spożywanych pokarmów. Ponadto dzięki wysokiej zawartości wapnia, sieczka z lucerny pełni funkcję buforu, dzięki któremu znacznie rzadziej pojawiają się wrzody u konia. Duża ilość białka o wysokiej jakości biologicznej wspomaga rozwój oraz regenerację organizmu, bez względu na wiek zwierzęcia. Dodać należy, że zarówno przetworzona, jak i świeża lucerna dla koni jest dobrym źródłem beta-karotenu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu ruchu oraz utrzymania w dobrej kondycji skóry, sierści i kopyt. Komponenty paszowe wytworzone na bazie tej rośliny charakteryzują się wysoką smakowitością.

Sieczka z lucerny czy lucerna granulowana - co wybrać?

Lucerna granulowana dla koni charakteryzuje się znacznie wyższą koncentracją białka i jednocześnie niższą zawartością włókna niż sieczka z lucerny. W związku z przedstawionymi faktami granulowana lucerna sprawdzi się lepiej w żywieniu koni mających wysokie zapotrzebowanie na białko oraz energię, czyli między innymi w przypadku osobników pracujących i koni sportowych. Granulat z lucerny dla koni doskonale sprawdzi się podczas karmienia klaczy źrebnych i karmiących oraz wierzchowców rosnących. Podawanie sieczki z lucerny zaleca się osobnikom mającym problemy z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego. Wrzody u koni to powszechny problem, którego ryzyko pojawiania się można znacząco zredukować poprzez karmienie ich sieczką z lucerny.

 

Zobacz także: Jak dopasować siano dla konia do jego wymagań? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Lucerna dla koni - dawkowanie

Lucerna nigdy nie powinna stanowić podstawy końskiej diety. To komponent paszowy, który doskonale sprawdza się w roli wysokoenergetycznego i wysokobiałkowego dodatku do dawki żywieniowej. Dawkowanie uzależnione jest od tego, jakie inne surowce i pasze przyjmuje koń. Układając dietę dla konia, doradczynie Energys zazwyczaj nie przekraczają dawki 3 kg na konia o wadze 500 kg.

Granulat z lucerny dla koni charakteryzuje się znacznie większą koncentracją białka niż świeża lub suszona lucerna dla koni. Dawkowanie granulatu wiąże się więc ze znacznie mniejszymi porcjami, niż ma to miejsce w przypadku skarmiania wierzchowców suszem lub świeżą lucerną. Surowce z tej rośliny powinny być podawane wierzchowcom kilka razy dziennie. Zaleca się, aby stosowna ilość komponentów z lucerny znalazła się w każdej porcji paszy. 

Energys Lucerna - kilka słów o produkcie

W trosce o zdrowie i dobrostan wierzchowców, o średnim i dużym obciążeniu pracą, opracowano produkt, dzięki któremu kompleksowe żywienie koni staje się znacznie łatwiejsze i mniej pracochłonne. Lucerna granulowana Energys to produkt charakteryzujący się wysoką zawartością: włókna, białka, beta-karotenu, wapnia oraz witamin. Dzięki temu surowiec ten kompleksowo wspiera zdrowie i rozwój koni. Granulowana formuła, powstała poprzez przetworzenie całych roślin, poprawia strawność składników odżywczych oraz ułatwia dawkowanie paszy. Ponadto granulat Energys Lucerna charakteryzuje się wysokim poziomem smakowitości, w związku z czym sprawdzi się w żywieniu nawet najbardziej wybrednych osobników.

Chcesz dowiedzieć się więcej o żywieniu koni?

Skontaktuj się z naszymi doradczyniami!