Jak dopasować siano dla konia do jego wymagań?

29 listopada 2023
-
4 minuty

Dobrej jakości siano dla koni pozytywnie wpływa na zdrowie, kondycję oraz psychikę zwierzęcia. Dlatego pasze objętościowe o wartościach odżywczych dostosowanych do wieku, stanu fizjologicznego, kondycji i poziomu aktywności wierzchowca powinny być nieodłącznym elementem jego codziennej diety. Jednocześnie dobrej jakości trawa dla koni na siano nie zawsze jest towarem łatwo dostępnym. Dlatego warto wiedzieć, jakie siano dla konia wybrać, aby było ono nie tylko wartościowym elementem diety, ale także aby było chętnie pobierane przez zwierzę. Równie ważna jest świadomość potrzeb żywieniowych wierzchowców. Mając wiedzę w tym zakresie, możliwe jest wprowadzenie do diety tych zwierząt alternatywy dla siana zapewniającej wygodę stosowania i osiąganie satysfakcjonujących efektów.

Dlaczego siano jest ważne w diecie koni?

Konie są zwierzętami roślinożernymi charakteryzującymi się dobrze rozwiniętym jelitem ślepym. W tej części przewodu pokarmowego zachodzą procesy mające na celu rozkład włókna pokarmowego na prostsze substancje przyswajalne przez organizm. Ponadto, istotny wpływ na przebieg procesów trawiennych wierzchowców ma ilość śliny, która jest wydzieliną regulującą pH żołądka. Odruch przeżuwania występujący podczas pobierania pokarmu o wysokiej zawartości włókna sprawia, że gruczoły ślinowe zwiększają swoją aktywność. Dlatego ważne jest zadbanie o to, aby koń dużo przeżuwał. Gwarantują to dobrej jakości pasze objętościowe.

Siano dla koni jest ważnym elementem codzienności również w kontekście behawioralnym. Osobniki, które kilka godzin dziennie zajmują się pobieraniem pokarmu, zaspokajają w ten sposób swoje naturalne instynkty. W celu wydłużenia czasu w którym zwierzę zajmuje się pobieraniem pokarmu, warto zastanowić się nad siatką na siano dla koni lub. Dobrze sprawdzi się również paśnik na siano. Tego typu rozwiązania zmuszają zwierzę do pobierania małych porcji pokarmu, co przekłada się na dokładniejsze przeżuwanie. 

Co więcej, pasze o dużej zawartości włókna zapewniają koniom uczucie sytości. Dzięki temu komponenty objętościowe mają pozytywny wpływ na ich samopoczucie. Zbyt mały stosunek pasz objętościowych do treściwych może prowadzić do problemów związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Jednak nie są to jedyne konsekwencje niedoboru włókna w końskiej diecie. Wierzchowce, które nie przeżuwają wystarczająco dużo, z biegiem czasu mogą stać się sfrustrowane przez chroniczną nudę oraz uczucie głodu, co w zależności od temperamentu osobnika może objawiać się na przykład lękiem lub agresją. 

W polskim klimacie przez dużą część roku wierzchowce nie mają dostępu do odpowiedniej ilości świeżych pasz objętościowych. Stąd konieczność przetwarzania roślin łąkowych na suche pasze objętościowe. Dlatego warto wiedzieć, jakie siano dla konia będzie najlepsze oraz czy możliwe jest stosowanie innych komponentów objętościowych, gwarantujących zapewnienie koniom wszystkich potrzeb - zarówno tych żywieniowych, jak i behawioralnych.

Siano dla koni jakie najlepsze

Sprawdź pasze objętościowe Energys PREMIUM w postaci smakowitego musli!

Jakie siano dla konia?

Nie istnieje uniwersalna dieta, która sprawdzi się w przypadku każdego konia. Poziom zapotrzebowania na różne składniki odżywcze zależy przede wszystkim od masy ciała, wieku, stanu fizjologicznego i zdrowotnego oraz poziomu aktywności konkretnego osobnika. Jednak jest kilka aspektów, które powinny charakteryzować każde siano dla koni. W przeciwnym razie nie będzie miało ono wystarczającej wartości odżywczej, przez co podawanie go zwierzęciu może przynieść więcej szkód, niż korzyści.

  • Termin zbioru: najlepszej jakości trawa dla koni na siano pochodzi z pierwszego pokosu skoszonego z początkiem kwitnienia traw. Im starsze stają się rośliny przeznaczone na paszę objętościową, tym niższą wartością pokarmową i smakowitością będą się charakteryzować. 
  • Wartość pokarmowa: wysokiej jakości siano dla koni musi zawierać co najmniej 20% włókna. Natomiast zawartość białka w paszach objętościowych, szczególnie w przypadku lekko i umiarkowanie pracujących wierzchowców, powinna być niska. Dlatego w większości przypadków nie zaleca się skarmiania koni sianem zawierającym duży udział roślin motylkowych. Ponadto, siano powinno składać się w co najmniej 80% z suchej masy. W przeciwnym wypadku jest duże ryzyko namnażania się na nim pleśni, przez co stanie się ono niezdatne do spożycia.
  • Sposób przechowywania: każde siano dla konia powinno być przechowywane w suchym i ciemnym miejscu. Zawilgocenie sprzyja rozwojowi patogennym mikroorganizmom oraz pleśni, natomiast oddziaływanie promieni słonecznych ma negatywny wpływ na wartość pokarmową siana.
  • Rozpoczęcie skarmiania zwierząt: siano dla konia przed podaniem go zwierzęciu musi przejść proces tak zwanego pocenia się. To zjawisko zachodzące do dwóch miesięcy po ścięciu roślin, które przez ten czas nagrzewają się i “wypuszczają” wodę ze swoich struktur. Podanie koniom siana tuż po jego zebraniu może powodować problemy zdrowotne objawiające się między innymi wzdęciami, morzyskiem czy ochwatem. Dlatego po zbiorze musi ono odczekać około osiem tygodni, zanim wypełni paśnik na siano dla koni.

Przestrzeganie wszystkich wymienionych zasad wymaga posiadania wiedzy, doświadczenia, czasu oraz odpowiedniej infrastruktury umożliwiającej poprawne przechowywanie pasz objętościowych. W związku z tym dobrej jakości siano dla konia bywa towarem deficytowym. Dla wielu właścicieli wierzchowców zarządzanie obrotem paszami objętościowymi z różnych względów może być ogromnym wyzwaniem logistycznym. Jest jednak rozwiązanie, dzięki któremu można znacząco ograniczyć ilość siana w końskiej diecie.  

Musli dla koni jako alternatywa dla siana

Alternatywą dla koni, które z różnych względów nie mają w swojej diecie wystarczającej ilości dobrej jakości siana, jest pasza Energys Fiber. To produkt w postaci musli o wysokiej zawartości włókna oraz prozdrowotnych substancji biologicznie aktywnych. Zbilansowana formuła umożliwia wygodne stosowanie bez względu na zapotrzebowanie pokarmowe konkretnego osobnika. 

Musli dla koni Fiber doskonale sprawdzi się jako dodatek do diety wierzchowców i kucy pracujących lekko lub umiarkowanie. Ponadto, produkt ten jest wskazany dla koni starszych oraz dla osobników mających problemy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Regularne stosowanie tej paszy pomaga w utrzymaniu optymalnego pH żołądka poprzez stymulację gruczołów ślinowych oraz zajmuje konia na długie godziny każdego dnia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o żywieniu koni?

Skontaktuj się z naszymi doradcami i umów wizytę!